Dziecko wysoko wrażliwe

Dziecko wysoko wrażliwe

 

Wysoko wrażliwe dziecko, po czym je poznać?

Te sygnały mogą świadczyć o WWO

Okres dzieciństwa jest bardzo ważny i odgrywa istotną rolę w późniejszym życiu. Dzieci wysoko wrażliwe bardziej niż inni reagują na zmiany, bodźce czy krytykę.

Dziecko wysoko wrażliwe - co to znaczy?

Dzieciom wysoko wrażliwym od dawna przypisywane są różne cechy i mówiono o nich, że są nieśmiałe, że to introwertycy, dzieci bojaźliwe I tzw. wolno rozgrzewające się. Profesor Elaine Aron wprowadziła termin dziecka wysoko wrażliwego. Przeprowadzone badania wskazały, że około 15-20% populacji można nazwać tym mianem. Jak stwierdziła profesor Elaine Aron:

  • Nie odkryłam żadnej nowej cechy, a jedynie nadałam istniejącej właściwą nazwę.

Jakie cechy ma dziecko wysoko wrażliwe?

 Istnieją cztery cechy, które definiują dziecko wysoko wrażliwe.

  1. Głębokie przetwarzanie – dziecko jest bardziej świadome tego, co się dzieje, zarówno w otoczeniu jak i wewnątrz jego ciała.

Cechy świadczące o głębokim przetwarzaniu to:

  • Trudności z podejmowaniem decyzji, rozmyślanie nad różnymi opcjami, szczegółowe rozmyślanie za i przeciw na dany temat
  • Powolne i stopniowe przyzwyczajanie się do nowych sytuacji
  • Głębokie przemyślenia, zadawanie pytań refleksyjnych, często ponad wiek dziecka
  • Używanie trudnych i wyszukanych słów, którymi zwykle posługują się dużo starsze dzieci, a nawet dorośli
  • Powolne przyswajanie nowych osób w otoczeniu
  1. Reaktywność emocjonalna połączona z empatią- dzieci dużo silniej odbierają otoczenie, silniej niż rówieśnicy reagują na bodźce i zachowania pozytywne i negatywne. Emocje odczuwają "głębiej" dlatego często wybuchają płaczem lub cieszą się całym ciałem. Wysoka empatia, jaką się charakteryzują, sprawia, że są wrażliwe na tragedie i cierpienie ludzi i zwierząt. Wykazują duże współczucie dla innych, chętnie pomagają. Przeraża je stres, okrucieństwo i niesprawiedliwość.
  2. Łatwość ulegania przestymulowaniu – dotyczy to poczucia przeciążenia układu nerwowego. Dzieci wysoko wrażliwe, są bardziej wyczulone na bodźce fizyczne i docierające z otaczającego świata.Zbyt duża ilość bodźców sprawia, że szybko staje się drażliwe. Uciążliwe okazują się rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi, takie jak:
  • hałas
  • zapachy
  • faktura ubrania
  • temperatura
  • kamyk w bucie
  • szwy w ubraniach, a nawet w skarpetkach

Dzieci wysoko wrażliwe cenią sobie komfort, a także szybciej się męczą. Raczej wybierają ciche i mniej wymagające zabawy. Rodzinne obiady, przyjęcia, wyjścia do dużej ilości osób nie należą do ich ulubionych, wolą unikać przestymulowania. Mogą nawet rezygnować z gier zespołowych czy występów na forum. Takie sytuacje powodują w dzieciach duży stres i przeciążenie.

  1. Wyczulenie na subtelne bodźce - dzieci z wysoką wrażliwością bardziej reagują na ciche dźwięki, nowe smaki czy ledwo wyczuwalne zapachy. Dzieci charakteryzują się wyostrzeniem zmysłów. Bardzo cenią swój komfort - szybko wyczuwają ingerencje w ich przestrzeń oraz najmniejszą oznakę naruszenie ich integralności i autonomii czy brak akceptacji. Są wyczulone na ton głosu, bardzo szybko potrafią rozpoznać czy jest przyjazny, czy też nie. Wyłapują najmniejsze szczegóły mimiki i gestu.

Do pozostałych cech dziecka wysoko wrażliwego zaliczamy: uważne i głębokie myślenie, zwracanie uwagi na najmniejsze szczegóły, wrażliwość na środowisko, brak akceptacji na działanie pod presją, wrażliwość na krytykę, głębokie analizy świata i ludzi wysoka świadomość siebie i otoczenia.

Czego potrzebują wysoko wrażliwe dzieci?

Dzieci z wysoką wrażliwością potrzebują przede wszystkim akceptacji, wyrozumiałości i poświęconego im czasu. Unikajmy presji i narażania na nadmierne bodźce. Ponadto wykazujmy się empatią, wyrozumiałością i cierpliwością wobec takich dzieci.